مالیات خودروهای لوکس

مالیات خودروهای لوکس

حقوق مالیاتی
بدون دیدگاه

اغلب افرادی که دارای توانایی بالایی در جامعه هستند به استفاده و خرید خودروهای لوکس، تمایل دارند. قیمت این خودروها، عمدتا بیشتر از خودروهای داخلی است و تعداد واردات آن ‌ها نیز محدود است. اما از سال 1401 که دولت اقدام به اخذ مالیات خودروهای لوکس نموده است، تعداد بیشتری از آن‌ ها را در جامعه شاهد هستیم.

افرادی که به خرید این خودروها اقدام می‌ کنند، باید به صورت سالانه مالیات بپردازند. اگر در این زمینه اطلاعات کمی دارید، برای آشنایی بیشتر شما در این زمینه، در ادامه مطلب به بررسی نحوه محاسبه و پرداخت مالیات خودروهای لوکس می ‌پردازیم، پس با ما همراه باشید.

وکیل مالیاتی، وکیل پایه یک دادگستری با تجربه کار در دعاوی مالیاتی می باشد. برای دریافت مشاوره از وکیل نبوی وکیل پایه یک دادگستری با سابقه در انواع دعاوی مالیاتی تهران  با شماره 09216982591 تماس حاصل فرمایید و یا از فرم مشاوره حقوقی درخواست خود را ثبت نمائید.

 

مبنای لوکس بودن خودرو در سال 1401

در سال1401 ارزش خودروهای سواری به عنوان خودروهای لوکس که مشمول مالیات می‌ شوند، به شکل زیر توسط دولت ارائه شد. نرخ مالیات خودروهای لوکس به شرح زیر است:

 • تا مبلغ 10 میلیارد ریال معاف از مالیات
 • از 10 میلیارد ریال تا حدود 15 میلیارد ریال(1%)
 • از 15 میلیارد ریال تا حدود 30 میلیارد ریال(2 %)
 • از 30 میلیارد تا حدود 45 میلیارد ریال(3%)
 • از 45 میلیارد ریال به بالا (4%)

ارزش خودروهای لوکس از طریق سازمان امور مالیاتی در بخشنامه شماره09/1400/200 به تاریخ21/02/1400 اعلام شد. متاسفانه اگر چه این قانون در سال 1400 وضع شد، اما عملا دولت نتوانست در این سال به دریافت مالیات از صاحبان این خودروها اقدام کند و عملا از سال 1401 این قانون حالت اجرایی به خود گرفت.

 

چالش ‌های اخذ مالیات خودروهای لوکس

همانطور که در بالا ملاحظه می ‌کنید خودروهای با مبلغ یک میلیارد تومان از پرداخت مالیات معاف هستند. اما طبق لایحه بودجه 1401 مصوب دولت، صاحبان خودروهای بالای یک میلیارد تومان بایستی به پرداخت مالیات برای خودروی خود اقدام کنند.

در جامعه کنونی و با وجود تورم زیاد و بالارفتن هر روزه قیمت ارز، شاهد نوسانات شدید قیمت ‌های خودروها هستیم. در این وضعیت هیچ ملاک قابل قبول و مشخصی برای درج کردن اسامی خودروها در لیست خودروهای لوکس با قیمت بالای یک میلیارد تومان وجود ندارد. در حقیقت باید گفت، در شرایط کنونی کار بسیار دشواری است که به این موضوع بپردازیم مبنای اخذ مالیات برای این خودروها به چه شکل تعیین می شود.

 

نرخ مالیات خودروهای لوکس در سال1402

در اواخر سال 1399 دولت قانون مالیات خودرو لوکس را تصویب کرد. در نهایت این قانون در سال1400 به اجرا گذاشته شد. طبق این قانون، به خودروهایی که ارزش کلی آن ‌ها از یک مبلغی در هر سال بیشتر باشد، لوکس گفته می ‌شود.

مطابق این قانون، چنانچه اشخاصی بیش از یک خودروی لوکس داشته باشند، همچنین ارزش کلیه خودروهایی که به نام آن‌ هاست از یک سقف معینی بیشتر باشد، ملزم به پرداخت مالیات خودروهای لوکس خواهند بود. در سال 1402 برای خودروهای لوکسی که ارزش آن ‌ها بیش از 3 میلیارد تومان بود، مالیات تعیین شد.

افرادی که دارای خودروهای لوکس به ارزش بیش از 3 میلیارد هستند، بایستی حدود 1 درصد مالیات بپردازند. اما خودروهایی که کمتر از 3 میلیارد قیمت دارند، از پرداخت مالیات معاف ‌اند. طبق این قانون، مالیات خودروهای لوکس از خودروهای متعلق به یک فرد، فرزندان وی که زیر18 سال هستند و حتی فرزند محجور وی اخذ خواهد شد.

افراد می ‌توانند از طریق سایت ‌های آنلاین مختلف نسبت به پرداخت مالیات خودروهای لوکس اقدام کنند. در نحوه محاسبه آنلاین مالیات برای این خودروها به ذکر این مساله پرداخته شده است که صرفا ارزش نهایی این خودرو برای محاسبه میزان درصد مالیات محاسبه نخواهد شد. لذا به جز این مورد یعنی ارزش نهایی خودرو، مولفه ‌هایی همچون سال تولید و … نیز در نظر گرفته می ‌شود.

 

سایت مالیات خودروهای لوکس

به منظور گرفتن استعلام مالیات خودروهای لوکس، می ‌توانید به وب سایت ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی کشور به آدرس زیر مراجعه کنید:

My.tax.gov.ir

پس از ورود به این وب ‌سایت می ‌توانید مالیات خودروهای لوکس خود را در این سایت مورد بررسی قرار داده، استعلام آن‌ ها را بگیرید و نسبت به پرداخت آن اقدام کنید. در این سایت، شما می ‌توانید پرونده باز کنید و ضمن وارد کردن اطلاعات شخصی خود از جمله کد ملی، چنانچه به مالیات اعلام شده اعتراضی داشته باشید، در همین سایت اعتراض خود را ثبت نمایید. جهت ثبت اعتراض خود به مالیات تعیین شده، می ‌توانید اعتراض خود را در مرحله 4 ثبت نام، بعد از آن که اطلاعات خود را در پروفایل‌تان در وب‌ سایت خدمات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی تکمیل کردید، ثبت نمایید.

 

پرداخت مالیات خودروهای لوکس از طریق سایت شهرداری

افراد دارای خودروی لوکس می ‌توانند در سایت شهرداری محل سکونت‌شان به قسمت مالیات خودرو (عوارض خودرو) وارد شوند. در هر مکان و زمانی به شکل آنلاین، می ‌توانید به این سایت دسترسی داشته باشید و الزامی به حضور فرد در شهرداری نیست.

با این روش می ‌توان در کمترین زمان ممکن به پرداخت مالیات خودروهای لوکس اقدام کنید. در سایت تهران من، هم بخشی جهت استعلام بدهی عوارض سالانه خودرو تعیین شده است. از بخش خودرو و طرح ترافیک در سایت شهرداری محل سکونت‌تان، می ‌توانید از این قسمت نیز به پرداخت مالیات خود بپردازید.

 

شیوه پرداخت مالیات خودروهای لوکس

اگر شما صاحب یک لوکس وارداتی هستید، باید منتظر دریافت پیامک سازمان مالیاتی کشور بمانید. بعد از آنکه این پیامک را دریافت کردید، باید به سایت سازمان مالیاتی کشور مراجعه کنید. وب‌ سایت مالیات خودروهای لوکس، را سازمان مالیات کشور جهت پرداخت راحت و سریع مالیات ماشین ‌های لوکس راه ‌اندازی کرده است. به منظور پرداخت کردن مالیات خودروی خود بایستی در آغاز  به آدرس زیر بروید.

Expcar.tax.gov.ir

با کلیک کردن بر روی این سامانه، می‌ توانید به شکل مستقیم به درگاه خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی کشور ورود کنید. چنانجه قبلا در این سامانه ثبت نام شده ‌اید، می ‌توانید با وارد کردن شناسنامه ملی، کد فراگیر یا کد ملی خود  و نیز کلمه عبوری که در اختیار دارید، وارد پروفایل خود شوید.

بعد از تایپ ‌ردن تصویر امنیتی که برای شما آمده است، بایستی بر روی دکمه ورود به پنل کاربری خود کلیک نمایید. وارد داشبورد مالیاتی خود شده و به راحتی در این زمان قادر خواهید بود وضعیت مالیاتی خودرو متعلق به خود را مشاهده کنید.

در صورتی که دارای بدهی مالیاتی باشید، ابتدای صفحه نمایش داخل کادری نارنجی رنگ برای شما هشداری به نمایش در خواهد آمد. جهت پرداخت به شکل اینترنتی مالیات ماشین‌ های خود در صفحه ورود داخل درگاه سامانه مالیات کشوری، به پایین صفحه ورود بروید.

گزینه پرداخت الکترونیک را برگزینید. حتما یک شناسه در اختیار شما قرار داده خواهد شد، برای پرداخت این شناسه (شناسه قبض/پرداخت- شناسه 30 رقمی نسیم) را انتخاب کنید. بعد از انتخاب شناسه، آن را در کادری که برای وارد کردن آن در نظر گرفته شده، درج کنید. بعد کلمه امنیتی را بنویسید و گزینه بررسی شناسه را برگزینید. در این گام برای شما اطلاعات مالیاتی‌تان نمایش داده خواهد شد که چنانچه مورد تایید شما باشد، بایستی به پرداخت مالیات خود اقدام نمایید.

 

فرمول محاسبه مالیات خودروهای لوکس

جهت محاسبه مالیات برخودروهای لوکس، می ‌توان از طریق فرمول زیرر اقدام کرد و مبلغ مالیاتی که باید پرداخت گردد را به راحتی شخصا محاسبه نمود:

میزان مالیات خودروهای لوکس بالای 3 میلیارد تومان= (000/000/000/30 – قیمت روز خودرو ریال) ×1% با استفاده از این فرمول می ‌توان به محاسبه مالیات خودروهای بالای سه میلیارد تومان پرداخت.

 

قوانین حاکم بر مالیات خودروهای لوکس

 • میزان مالیات خودروی لوکس در هر سال تا اواخر فروردین ‌ماه آن سال از طریق سازمان امور مالیاتی کشور محاسبه و به عموم اعلام می‌ شود.
 • مالیات خودروهای لوکس بر اساس نام مالک اصلی محاسبه می ‌شود که در شناسنامه خودرو موجود است.
 • کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی تا اواخر بهمن ‌ماه هر سال باید مالیات خودروهای متعلق به خود و یا فرزندن زیر 18 سال و محجورشان را پرداخت نمایند.
 • شایان ذکر است مبلغ پایه مالیات خودروهای لوکس توسط دولت هر 3 سال یک بار می ‌تواند کاهش یا افزایش داشته باشد.
 • هیچ‌ گاه مجموع ارزش کلیه خودروهایی که به یک فرد تعلق دارد، ملاک اخذ مالیات خودرو قرار نمی‌ گیرد.
 • افرادی که خودروهای متعددی با ارزش پایین‌ تر از سقف تعیین شده توسط سازمان امور مالیاتی دارد، از پرداخت مالیات معاف خواهند بود.
 • افرادی که خودروهای متعددی با ارزش بالاتر از سقف تعیین شده توسط سازمان امور مالیاتی دارد، باید به پرداخت مالیات اقدام کنند.

 

شرایط مالیات خودروهای لوکس تصادفی

از هنگامی که قانون مالیات خودروهای لوکس توسط دولت تصویب شد، بسیاری افراد در زمینه نحوه پرداخت مالیات خودروهای لوکس که دچار تصادف شده بودند، سرگردان بودند و در این زمینه از آگاهی کافی برخوردار نبودند. قطعا برای همه واضح است که بعد از تصادف، ارزش خودروها به شدت کم می ‌شود، این در حالی است که قانون مالیات رفتن از این خودروها بر جای خود استوار باقی می ‌ماند.

همانطور که در سطور بالا هم اشاره کردیم، ارزش نهایی این خودروها مطابق قیمت روز و بر اساس سال ساخت آن ها محاسبه می‌ شود. لذا بر این مبنا می ‌توان گفت که ارزش خودروی لوکسی که تصادف کرده باشد می ‌تواند از خودروهای صفر کمتر باشد.

مطابق با آنچه در بالا ذکر است، چنانچه قیمت خودروی لوکس یا مجموع ارزش خودروهایی که در اختیار یک فرد است، از حداقل ارزشی که برای این خودروها مشخص شده بیشتر باشد، آن خانوار بایستی به پرداخت مالیات سریعا اقدام کند، وگرنه مشمول پرداخت جریمه می ‌شود.

 

مدارک لازم جهت صدور اظهارنامه مالیاتی خودروهای لوکس

دارندگان خودروهای لوکس قبل از خرید و حواله‌ کردن پول خودروی خریداری شده، بایستی به دریافت اظهارنامه مالیاتی از خریدار اقدام کنند. جهت صدور اظهارنامه مالیاتی به مدارک زیر نیاز دارید:

 • شناسنامه و کارت ملی فرد خریدار
 • برگ سبز خودرو
 • مدارک شناسایی مالکیت خودرو

شایان ذکر است مدارک شناسایی مالکیت خودروی لوکس در بر گیرنده موارد زیر است:

 • سند قطعی یا بنچاق
 • برگ ترخیص از گمرک
 • وکالت نامه
 • قرارداد اجاره به شرط تملیک
 • سند شرکت خودرو
 • نامه مزایده

 

نحوه محاسبه مالیات خودروهای لوکس

سازمان امور مالیاتی معمولا مالیات خودروی لوکس را بر مبنای ارزش روز این خودروها معین می ‌کند. عمده ‌ترین مولفه‌ های تعیین قیمت روز خودروی لوکس عبارتند از:

 • کشوری سازنده این خودرو
 • شرکت تولید کننده این خودروها
 • تاریخ ساخت و واردات خودروی لوکس

 

جرایم عدم پرداخت مالیات خودروهای لوکس

طبق بند(س) تبصره 6 قانون بودجه مصوب1402، بایستی بدانید که قبل از انتقال خودرو باید به پرداخت بدهی‌ های مالیاتی مانند مالیات بر دارایی و مالیات خودرو را پرداخت کنید، وگرنه امکان نقل و انتقال قطعی و یا اجاره خودرو را نخواهید داشت.

شایان ذکر است افرادی که این بند را رعایت نکنند، جهت پرداخت مالیات متعلقه به خودروی لوکس، از مسئولیت تضامنی برخوردار خواهند بود. همچنین افرادی که به پرداخت این نوع مالیات در زمان تعیین شده اقدام نکنند، زمانی که برای تعویض پلاک به دفاتر اسناد رسمی یا مراکز تعویض پلاک مراجعه نمایند، خدمات موجود قطعا به آن‌ ها ارائه نخواهد شد. همچنین از انتقال سند به آن‌ ها خودداری می‌ گردد.

 

مهلت پرداخت مالیات خودروی لوکس

بر طبق قانون بودجه 1402 کل کشور تمامی افرادی که مالک خودروی لوکس هستند، بایستی مالیات خودروهای لوکس خود، فرزندان تحت تکلف‌شان که زیر 18 سال سن داشته باشند و یا فرزند محجور خود را حداکثر تا 30 بهمن 1402 پرداخت کنند.

 

شیوه پرداخت حضوری مالیات خودروی لوکس

اگر به اینترنت دسترسی ندارید و نمی ‌توانید مالیات خودروی لوکس خود را از طریق سایت ‌های مشخص شده، پرداخت کنید، بهتر است که به دفاتر پیشخوان دولت  نزدیک محل زندگی خود، مراجعه حضوری داشته باشید و جهت پرداخت مالیات خودرو یا خودروهای لوکس خود به شکل حضوری اقدام کنید. به منظور پرداخت مالیات خودروهای لوکس از طریق دفاتر پیشخوان دولت بایستی مدارک زیر را در زمان مراجعه حضوری به همراه داشته باشید:

 • کارت ملی
 • برگ سبز
 • کارت خودرو

 

مشاوره وکیل مالیاتی

وکیل نبوی ، این امکان را برای شما فراهم کرده است که بتوانید مشاوره دریافت کنید. به این منظور کافیست تا از طریق یکی از روش های ارتباطی سایت، سوال خود را با مجموعه مطرح نمایید. شما می توانید از طریق پشتیبانی سایت و یا شماره واتساپ با وکیل نبوی ، ارتباط برقرار کنید.

 

کلام آخر

اخذ مالیات از ماشین ‌های گران، راهی برای برقراری عدالت اجتماعی است که دولت از طریق آن کوشیده تا فاصله طبقاتی بین عموم را به واسطه آن کاهش دهد. در سال ‌های اخیر بر اخذ مالیات از ماشین‌ های لوکس توسط دولت تاکید زیادی شده است. بر همین مبنا، در این مقاله جهت آشنائی بیشتر شما با نحوه محاسبات و پرداخت مالیات خودروهای لوکس، این موضوع را مورد بررسی قرار دادیم. امیدواریم با مطالعه مطالب گفته شده اطلاعات خوبی در این زمینه کسب کرده باشید.

در این زمینه بهتر است بدانید که از جمله انواع مالیات بر دارایی، مالیات خودروهای لوکس است که دولت از سال 1401 رسما به دریافت آن اقدام نموده است. عدم پرداخت این نوع مالیات، جرایم سنگینی را برای دارنده به همراه خواهد داشت. لذا بهتر است هر سال با آگاهی از بخشنامه های مالیاتی و مراجعه به اخبار موثق نسبت به پرداخت این نوع مالیات اقدام کنید تا مشمول پرداخت جریمه نشوید.

لطفا امتیاز دهید
, , , , , ,
مطالب مرتبط