نحوه تنظیم انواع اظهارنامه

نحوه تنظیم انواع اظهارنامه

حوزه تخصصی, مقالات
بدون دیدگاه

تنظیم انواع اظهارنامه قانونی بر اساس قوانین و مقررات به شکل مختلف صورت می گیرد، البته متن اظهارنامه تاثیر زیادی در نحوه تنظیم آن دارد. بر اساس ماده 156 قانون آیین دادرسی مدنی افراد می توانند دادخواست خود را در قالب یک اظهارنامه بیان نماید، البته این اقدام تنها زمانی امکان پذیر است که موعد مطالبه وی رسیده باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی بیشتر مفهوم اظهارنامه و نحوه تنظیم آن بپردازیم، همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره می توانید به سایت وکیل نبوی مراجعه نمایید.

اظهارنامه چیست؟

در قانون آیین دادرسی مدنی روش های زیادی برای دادخواهی و مطالبه حق وجود دارد که همه آن ها به صورت رسمی اعلام و در اختیار مطالبه گران قرار دارد. اظهارنامه یکی از روش های مذکور است که به افراد اجازه می دهد تا بر اساس ماده 156 قانون آیین دادرسی مدنی بتوانند حقوق خود را به صورت رسمی مطالبه نمایند، مشروط بر این که موعد مطالبه آن ها فرا رسیده باشد.

بهتر است بدانید که علاوه بر فرد مطالبه گر، افراد دیگر نیز می توانند به واسطه اظهارنامه در جهت تسلیم هر چیز اعلام آمادگی نمایند. در اظهارنامه نکات و موارد خاصی قید می شود که عمل به آن توسط فرد ارائه کننده الزامی است. این اظهارنامه در واقع برگه ای است که فرم چاپی آن در انحصار وزارت دادگستری چاپ می شود و در کلیه ادارات ثبت اسناد و دادگستری های کشور توزیع خواهد شد.

 

برای دریافت مشاوره از وکیل نبوی وکیل پایه یک دادگستری با سابقه در انواع دعاوی مالیاتی ، کیفری ، ملکی و… با شماره 09216982591 تماس حاصل فرمایید.

 

در اظهارنامه چه مواردی قید می شود؟

همانطور که عنوان شد، اظهارنامه یک فرم چاپ شده توسط وزارت دادگستری است که بنا بر قوانین نکات و مواردی در آن ذکر می شود. افرادی که قصد تنظیم اظهارنامه را دارند باید کلیه اطلاعات مورد نیاز را در آن وارد نمایند، این اطلاعات شامل موارد زیر است:

 • مشخصات و آدرس اظهار کننده

در این قسمت فردی که قصد ارسال اظهارنامه را دارد باید اطلاعات کامل از نام، نام خانوادگی و آدرس محل سکونت یا کار را درج نماید.

 • مشخصات و آدرس مخاطب

این بخش به فردی که اظهارنامه برای وی صادر می شود اختصاص دارد و باید نام، نام خانوادگی و آدرس دقیق وی کاملا درج شود.

 • موضوع اصلی اظهارنامه

عنوانی که اظهارنامه درباره آن نوشته شده و می توانید شرح کامل تر آن را در قسمت خلاصه اظهارنامه مشاهده کنید.

 • چکیده اظهارنامه

توضیحات کامل درباره هر آنچه که موضوع اظهارنامه است، در این قسمت اظهارکننده درخواست و مطالبات خود را درج و تشریح می کند.

 • خلاصه پاسخ اظهارنامه

این قسمت برای دریافت پاسخ اظهارنامه در نظر گرفته شده و فردی که اظهارنامه را دریافت می کند می تواند پاسخ خود را در این قسمت درج نماید.

 

چگونه می توان انواع اظهارنامه را تنظیم کرد؟

همانطور که عنوان شد وزارت دادگستری و کلیه مراجعه قانونی و قضایی فرم و برگه هایی را تحت عنوان اظهارنامه قضایی چاپ و در اختیار عموم قرار می دهند. افرادی که قصد ارسال اظهارنامه را دارند می بایست دادخواست خود را در این برگه ها درج و ارسال کنند.

تنظیم اظهارنامه به روش های متعدد امکان پذیر است، البته پیش از تنظیم این فرم باید به نکات مهمی دقت کنید که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • به متن اظهارنامه دقت کنید.

با توجه به این که تمام مطالبی که در قسمت چکیده و خلاصه اظهارنامه درج می شود به صورت رسمی مورد استفاده قرار میگیرند، باید توسط شما امضا شوند. این مطالب به نوعی یک اقرار به شمار می آیند که در هر شرایط ممکن است بر علیه شما مورد استفاده قرار بگیرد؛ پس در زمان نوشتن متن اظهارنامه حتما دقت کنید.

 • از تهدید کردن بپرهیزید.

همانطور که عنوان شد، متن اظهارنامه به نوعی یک اقرارنامه به شمار می آید که از تک به تک کلمات آن می توان بر علیه شما استفاده کرد، پس بهتر است در زمان نوشتم متن اظهارنامه از تهدید کردن بپرهیزید. وجود تهدید در کلام و متن شما این امکان را به فرد مقابل می دهد تا بتواند در دادگاه های کیفری شمارا مورد شکایت و بازخواست قرار دهد.

بهتر است در انتخاب کلمات دقت کنید و در پایان ذکر کنید در صورتی که هیچ پاسخی در مقابل مطالبه خود دریافت نکنید می توانید برای تحقق خواسته خود هرگونه اقدام قانونی انجام دهید، بر اساس قوانین این متن هیچ تهدیدی در خود نداشته و جرم به شمار نمی آید.

 • دادخواست خود را در دادگاه عنوان کنید.

ارسال اظهارنامه برای دادخواست هایی با موضوع مالی ممکن است تاثیرات مثبتی برای شما به همراه نداشته باشد، در واقع این اقدام باعث می شود تا فرد مقابل از دادخواست شما مطلع شده و اقدامات پیشگیرانه ای را انجام دهد. ارسال اظهارنامه منجر به افزایش آمادگی طرف مقابل در مقابل دادخواست شما خواهد شد و در صورتی که اموال شخصی فرد بدهکار موضوع اصلی دادخواست باشد، ممکن است در جهات اقدام اموال فعالیت هایی را انجام دهد. پنهان کردن اموال به طرق مختلف امکان پذیر است و در این حالت دادگاه قادر نیست رای به توقیف آن ها بدهد؛ پس بهتر است دادخواست خود را مشخصا در دادگاه اعلام نمایید.

 • گفتار رسمی داشته باشید.

یکی از مهمترین اصول در تنظیم انواع اظهارنامه، نگارش درست و استفاده از کلمات رسمی و محترمانه است. در این فرم هیچ گونه بی نزاکتی پذیرفته نخواهد شد، در واقع این ابزار قضایی ابتدا به دادگاه تسلیم و سپس از طریق دادگاه به مخاطب ابلاغ خواهد شد از این رو وجود هر گونه محتوای نامناسب باعث می شود تا دادگاه از ارسال و ابلاغ آن ممانعت نماید.

 

روش های تنظیم اظهارنامه الکترونیکی به چه صورت است؟

امروزه پیشرفت علم و تکنولوژی سبب شده همه چیز به صورت الکترونیکی و آنلاین قابل اجرا باشد که در این میان تنظیم انواع اظهارنامه نیز از این قائله مستثنا نیست. برای تنظیم اظهارنامه الکترونیکی می توانید به سامانه خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایید، در این سامانه کلیه خدمات به صورت بخش های جداگانه در اختیار شما قرار گرفته و می توانید با دنبال کردن مراحل آن خدمات مورد نیاز را دریافت نمایید.

ورود به سامانه به سادگی امکان پذیر است و می توانید عبارت ” سامانه خدمات الکترونیک قضایی” را در مرور گر جستجو نمایید، اگر اطلاعات کاملی در این زمینه ندارید می توانید به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در سراسر کشور مراجعه و در جهت تنظیم اظهارنامه اقدام نمایید.

لازم به ذکر است که در زمان تنظیم انواع اظهارنامه مالیاتی نیز باید نکاتی که در مطالب فوق عنوان شد، به طور کامل رعایت شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه تنظیم انواع اظهارنامه می توانید به وب سایت وکیل نبوی مراجعه نمایید. در این مجموعه امکان ارتباط با کارشناسان حرفه ای برای شما نیز فراهم شده است.

 

 

آشنایی با انواع اظهارنامه

یکی از مهم ترین نکاتی که در زمان تنظیم اظهارنامه باید مورد توجه قرار بگیرد، نوع آن است. با توجه به مطالبات متفاوت، انواع اظهارنامه در دو دسته اظهارنامه حقیق و حقوقی  قرار می گیرند که البته هر یک از آنها دارای زیر مجموعه های مختلفی هستند و  گروه های متعددی قرار می گیرند که از مهم ترین آن ها می توان به اظهارنامه قضایی، اظهارنامه مالیاتی، اظهارنامه حقوقی و … اشاره کرد.

 • اظهارنامه مالیاتی

این اظهارنامه به واسطه سازمان امور مالیاتی تنظیم می شوند که بر اساس آن با توجه به بند الف، ب و ج ماده 95 قانون اظهارنامه اشخاص حقوقی و مالیات، اظهارنامه مالیات بر مشاغل خودروها و درآمد املاک مشخص می شود. علاوه بر این در ماده 110 قانون مالیات های مستقیم، کلیه اشخاص حقوقی موظف به تسلیم اظهارنامه، تراز مالی، سود و زیان متکی به دفاتر، اسناد و تمام مدارک خود هستند. این مدارک باید حداکثر ظرف 4 ماه از سال مالیاتی ارائه گردد، همچنین در متن آن باید مشخصات کلیه سهامداران و شرکا با توضیحات کامل درباره میزان سهام آنها درج و به اداره امور مالیاتی تحویل داده شود.

 • اظهارنامه حقوقی

اظهارنامه حقوقی که به ابزار حقوقی نیز شهرت دارند، به حق دعوا این امکان را می دهد تا پیش از دعوی حق در دادگستری، حق خود را از طرف دیگر دعوا مطالبه نماید. برای اینکه بتوان اظهارنامه حقوقی را تنظیم کرد باید از اطلاعات حقوقی کامل برخوردار بود و همین امر سبب شده که تنظیم آن تنها توسط افراد حاذق و حرفه ای صورت گیرد.

 • اظهارنامه قضایی

یکی از ابزار های حقوقی که به فرد این حق را می دهد تا بتواند پیش از ارائه دادخواست به مراجع ذیصلاح، حقوق خود را در قالب اظهارنامه به مخاطب تسلیم کند. استفاده از اظهارنامه قضایی فواید زیادی به همراه دارد که از مهم ترین آن ها می توان به حل و فصل مشکل پیش از زمان دادگاهی اشاره کرد. در واقع فرد شاکی خلاصه ای از خواسته خود را در در اختیار مخاطب قرار می دهد و در این حال ممکن است مخاطب با خواسته وی موافقت کرده و به این ترتیب مشکل آن ها پیش از برگزاری دادگاه حل خواهد شد.

 

مزایای تنظیم انواع اظهارنامه

گاهی به دلایل مختلف فرد برای احقاق حق خود اقامه دعوا نمی کند که در این حالت می تواند از تنظیم اظهارنامه به روش های مختلف استفاده کند. این ابزار حقوقی و رسمی به فرد این اجازه را می دهد تا از مزایای متعددی که شامل موارد زیر هستند استفاده کند:

 • نیاز به مراجعه به دادگاه ندارد
 • هزینه های دادرسی کاهش میابد
 • در بازه زمانی کوتاه می توان در جهت دریافت حق و حقوق اقدام کرد
 • به منظور احقاق حق از کسی که نمی توان به صورت رسمی از وی شکایت کرد
 • از بروز مشکلات جدی پیشگیری و موجب حفظ شخصیت و آبروی طرفین می شود

 

قابلیت و کاربرد اظهارنامه

با توجه به مطالب فوق می توان گفت که تنظیم انواع اظهارنامه با هدف خاصی صورت میگیرد و کاربرد های متنوعی در قانون دارد که از مهمترین آن های می توان به موارد زیر اشاره کرد:

از بار اثباتی برخوردار است

یکی از مهم ترین کاربردهای اظهارنامه، بار اثباتی آن است. در واقع شما می توانید از این قضیه به نفع خود در دادگاه استفاده کنید. با ارسال اظهارنامه به مخاطب به نوعی قدم اول دادخواهی را انجام داده اید و عدم توجه به آن یه نوعی یک مدرک برای اثبات حق شما به شمار می آید.

 • امکان احقاق حق فراهم است

همانطور که عنوان شد هدف اصلی تنظیم اظهارنامه؛ دادخواهی و احقاق حقوق است. بر اساس این برگه و فرم شما حقوق مورد نظر خود را پیش از برگزاری جلسه دادگاه مکتوب و به صورت رسمی برای مخاطب ارسال می کنید.

 • مخاطب متعهد به ایفای تعهد می شود

از دیگر کاربرد های مهم اظهارنامه یادآوری تعهد به مخاطب است، در صورتی که مخاطب از تعهد خود سر باز بزند می توانید به صورت رسمی اقدام به تنظیم اظهارنامه کنید.

 • به متعهدله اطلاع رسانی کنید.

گاهی به دلایل متفاوت متعهدله از انجام تعهد خود سر باز می زند و در این بین امکان دسترسی به وی فراهم نیست، با تنظیم اظهارنامه و ارسال آن امکان اطلاع رسانی قانونی فراهم خواهد شد.

موارد عنوان شده اصلی ترین کاربرد و قابلیت های اظهارنامه به شمار می آیند که در شرایط مختلف می توان از آن ها به نفع خود استفاده نمود. تنظیم اظهارنامه حقوقی نیاز به اطلاعات کامل دارد و عموما در توسط افراد حاذق و حرفه ای انجام می شود.

 

جمع بندی

نحوه تنظیم اظهارنامه بر اساس نوع مطالبه فرد متفاوت است و بر اساس ماده های قانونی به روش های متفاوتی انجام می شود. تنظیم و ارسال اظهارنامه به نوعی یک امر الزامی است و به نوعی میتوان آن را یک دادخواست رسمی معرفی نمود. در واقع افراد به واسطه این اقدامات می توانند از طرح دعوی در مراکز ذیصلاح پیشگیری کنند و به واسطه آن سریع تر به حقوق خود برسند.

برای تنظیم انواع اظهارنامه باید اطلاعات حقوقی کامل داشت از این رو این اقدام تنها توسط افرادی که علم حقوق دارند امکان پذیر است، استفاده از این راه برای دریافت حقوق یک اقدام بسیار هوشمندانه به شمار می آید. اگر قصد تنظیم اظهارنامه را دارید می توانید اطلاعات کامل درباره آن را از سایت وکیل نبوی بدست آورید، همچنین با مراجعه به واحد پشتیبانی امکان پرسش و پاسخ های متعدد در این زمینه برای شما فراهم است.

 

4.7/5 - (7 امتیاز)
, , , , , , , , ,
مطالب مرتبط